Concurență mare și în acest an la admiterea la UMF

Educaţie UBB Radio

Aproximativ 2.000 de candidați s-au prezentat ieri la examenul de admitere organizat de Universitatea de Medicină și Farmacie ”Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca, informează ziuadecj.realitatea.net.

Concurența este mare în condițiile în care sunt puse la dispoziție doar 600 de locuri bugetare și 235 de locuri la taxă.

“Examenul de admitere a constat într-o probă scrisă şi s-a desfăşurat după sistemul grilă al întrebărilor, respectându-se corectitudinea, obiectivitatea și responsabilitatea comisiilor în evaluarea cunoștințelor și performanțelor candidaților”,

a spus conducerea universității.

Anul acesta cele mai căutate specializări au fost tehică dentară, radiologie și imagistică și asistență medicală generală.

Șapte candidați, olimpici la concursuri naționale și internaționale, au fost admiși fără examen.

Larisa Antal / Sursa fotografiei: monitorulcj.ro