CM 2010 – ziua 11: Argentina, magnifică!

Argentina – Grecia 0-2 (0-0)

Argentina s-a calificat în optimile de finală a Campionatului Mondial, după ce a învins reprezentativa Greciei, cu scorul de 0-2. Grecii nu au avut nicio şansă în faţa argentinienilor, care au dominat partida de la cap la coadă. Jucătorii lui Maradona au irosit ocazie după ocazie mai ales în prima repriză când nu au reuşi să bage mingea în poarta.  După pauză însă, argentiniei au scuturat plasa porţii apărată de Tzorvas prin Demichelis în minutul 77 şi prin Palermo în ultimul minut din timpul regulamentar. Argentina va întâlni în optimile de finală echipa antrenată de Aguirre, Mexic.

Nigeria – Coreea de Sud 2-2 (1-1)

Reprezentativele Nigeriei şi Coreei de Sud au terminat la egalitate, scor 2-2. Cei care au deschis scorul au fost nigerieni, prin Uche în minutul 12. Jungsoo a restabilit egalitatea în minutul 38, iar prima repriză s-a terminat la egaliatate, scor 1-1. La reluare, coreeni au trecut la conducerea partidei, prin golul înscris de Chuyoung din minutul 49. Echipa Nigeriei a forţat egalarea, care până la urmă a obţinut-o. Jucătorii lui Lagerback au primit un penalty în minutul 69, iar Yakubu l-a transformat. Coreea de Sud va întâlni în optimi Uruguay-ul, iar Nigeria părăseşte competiţia.