CM 2010 – ziua 12: Franţa părăseşte CM pe uşa din dos

Mexic – Uruguay 0-1 (0-1)

Mexicul a pierdut cu 0-1, meciul cu Uruguay din ultimul meci pe care cele două l-au jucat în grupe. Uruguayenii au avut cele mai importante ocazii ale primei reprize deşi mexicanii au dominat-o. În ultimele două minute ale primei părţi, Suarez a marcat cu capul o minge ce a venit de pe partea dreaptă. Mexic-ul forţează egalarea în repriza a doua, dar fără succes. Uruguay-ul termină grupa pe primul loc cu 7 puncte,  Mexic termină pe doi cu 4 puncte şi ambele se califică în optimile competiţiei.

Franţa – Africa de Sud 1-2 (0-2)

Reprezentativa Africii de Sud a câştigat meciul contra vicecampioanei mondiale en-titre cu scorul de 1-2. Primul gol al partidei a fost marcat de Khumalo în minutul 20, iar cinci minute mai târziu francezul Gourcuff a fost eliminat pentru o lovitură cu cotul asupra lui  Sibaya. Sud-africanii au majorat diferenţa în minutul 37 prin golul înscris de Mphela. Jucătorii lui Raymond Domenech au redus din handicap în minutul 70 prin Malouda, fiind şi primul gol al francezilor de la acest Campionat Sud-african. Franţa termina pe ultimul loc, Grupa A şi părăseşte Campionatului, iar Africa de Sud rămâne acasă.