CFR, PAS IMENS SPRE TITLU

UBB Radio

Campioana României a reușit să câștige meciul împotriva Viitorului Constanța, scor 3-1, reușind o revenire senzațională după o primă repriză de coșmar pentru ,,feroviari”. Cu doar trei etape rămase de jucat, clujenii sunt considerați favoriți la câștigarea campionatului pentru a cincea oară în istorie.

În minutul 14, puștii lui Gică Hagi au deschis scorul prin Rivaldinho care a înscris cu un șut superb la care Arlauskis a fost spectator din pasa lui Houri. Brazilianul putea să mai marcheze și în minutul 47 când a reluat într-un fundaș al clujenilor din câțiva metri, Arlauskis fiind ieșit din poartă.

Culio a reușit o fază frumoasă în minutul 32 când s-a desprins de Băluță și a șutat spre colțul drept de jos. Cojocaru a fost la post și a reușit o intervenție bună. Omrani a fost aproape de a înscrie cu călcâiul, dar reluarea sa a trecut pe lângă poartă.

Camora a egalat în minutul 57 cu un șut în cross de la 19 metri. Jocul Viitorului a scăzut în intensitate în mod inexplicabil, fiind dominați de CFR. Astfel, în minutul 66 Omrani a scos un penalty după ce a fost împins în careu, iar Culio a transformat lovitura de pedeapsă, chiar dacă Cojocaru a atins mingea. Asediul la poarta Viitorului a continuat, iar în minutul 74 Vinicius a înscris cu capul din centrarea lui Bordeianu, ducând scorul la 3 la 1. Pe final, Thierry Moutinho a trimis un șut din lovitură liberă, care s-a dus cu puțin peste poarta lui Cojocaru.

Cu trei etape rămase de jucat, CFR Cluj este la 5 puncte de FCSB, principală contracandidată la titlu, și la 8 puncte de Universitatea Craiova. Echipa antrenată de Dan Petrescu  va juca în deplasare împotriva lui Astra Giurgiu, în timp ce Viitorul va juca acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe.

Sursă foto: Lungu Cristian

CFR Cluj (4-3-3): Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic (Mureșan-82) – C. Deac (Moutinho-84), I. Costache (A.Păun-64), Omrani

Rezerve: Jesus Fernandez – Peteleu, Mureșan, Itu, Moutinho, A. Păun, C. Bud

Antrenor: Dan Petrescu

Viitorul (4-3-3): Cojocaru – Mladen, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer – T. Băluță, Vână (G.Ganea-70), Houri – I. Hagi, Drăguș (A.Ciobanu-46), Rivaldinho (V.Achim-64)

Rezerve: Tordai – V. Achim, A. Ciobanu, G. Ganea, P. Iacob, Eric, R. Boboc

Antrenor: Gică Hagi