CFR Cluj-Napoca și FCSB termină la egalitate în derby-ul campionatului

Derby-ul etapei a opta din Liga 1, dintre CFR 1907 Cluj-Napoca și FCSB, s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-1). În urma acestui rezultat FCSB rămâne în continuare liderul campionatului, având două puncte în plus față de CFR.

Meciul de duminică seara din Gruia a început într-un ritm agresiv, Nedelcu și Stan fiind avertizați cu cartonașe galbene în primele zece minute.

Prima ocazie a partidei i-a aparținut lui Coman (10), jucătorul FCSB-ului trimițând un șut slab spre colțul scurt al porții apărate de Arlauskis, după o pasă de la Gnohere.

Clujenii au replicat prin Lang (12) și Djokovic (17), primul șutând de la distanță pe centrul porții, în vreme ce Djokovic a reluat cu capul puțin peste bara transversală, din centrarea lui Manea.

Oaspeții au punctat primii pe tabelă, prin Coman (24), care a fost pe fază și a profitat de un balon prea scurt trimis de fundașul maghiar Lang către Arlauskis, jucătorul FCSB-ului lobându-l pe goalkeeperul lituanian.

Până la pauză ambele combatante și-au împărțit ocaziile, Roman și Gnohere (32), respectiv Djokovic și Omrani (45) fiind aproape de a marca.

La trei minute după reluarea meciului, Țucudean (48) a reușit să egaleze pentru CFR, ajungând astfel la șase reușite în acest sezon de Liga 1. Atacantul a reluat în poartă o minge respinsă în lateral de Bălgrădean în urma unui șut venit de la Djokovic.

Până la final Djokovic (61), Omrani (75) și Țucudean (82) au ratat mari ocazii de gol, atacantul român reușind chiar să marcheze din nou, însă reușita avea să fie anulată pentru offside. De la FCSB cea mai mare șansă de gol a reușit-o Moruțan (78), șutul acestuia la colțul lung fiind scos de portarul CFR-ului.

Remiza de la final reprezintă al cincelea rezultat consecutiv de egalitate dintre cele două formații, ultimele patru întâlniri terminându-se cu scorul de 1-1.