CFR Cluj a devenit campioană pentru a cincea oară în istorie

,,Feroviarii” au învins Craiova cu 1-0 și au celebrat în fața propriilor fani,  reușind să fie prima echipă în afara Stelei care a legat două titluri la rând după 35 de ani. Mai mult, echipa din Gruia a reușit această performanță istorică după ce au schimbat nu mai puțin de 4 antrenori pe parcursul sezonului competițional (Edward Iordănescu, Toni Conceicao, Alin Minteuan și Dan Petrescu).

CFR a pus presiune pe Craiova încă din startul partidei și în minutul 9,  Boli a reușit să bage mingea în poarta lui Pigliacelli, dar Ovidiu Hațegan a anulat golul. După două minute, Păun a obținut un penalty după ce a fost împins în careu de Kelic, iar Culio a transformat-o fără emoții. În minutul 25, Bordeianu putea majora avantajul clujenilor, dar Pigliacelli a respins spectaculos șutul său din afara careului. Andrei Cristea i-a testat reflexele lui Arlauskis, după ce a reluat din prima pe poartă  un balon deviat din lovitura liberă executată de Fedele. Lituanianul a reușit o paradă senzațională, respingând cu piciorul ca la handbal.

Tot CFR-ul a fost periculoasă și în debutul reprizei secunde, când Omrani a înscris cu capul din centrarea lui Deac, dar asistentul Sebastian Gheorghe a semnalizat o poziție de offside a atacantului francez. În ultimele 10 minute ale meciului, Craiova a ratat ocazii pe bandă rulantă atât prin șutul lui Mateiu care nu a reușit să-i pună probleme lui Arlauskis sau prin execuția slabă a lui Alexandru dintr-o lovitură liberă dintr-o poziție favorabilă. Mai mult, în minutul 90+2, jucătorii antrenați de Cornel Papură au cerut penalty, când Bărbuț a fost împins de Hoban în careu. Kelic a ratat ultima mare șansă de gol a oaspeților când nu a putut să înscrie cu capul din 6 metri. Chiar dacă au tremurat pe final, CFR a câștigat în stilul italian cu care ne-a obișnuit în ultimii 2 ani.

Echipa din Gruia va debuta în primul tur al Ligii Campionilor, iar Dan Petrescu trebuie să pregătească lista de achiziții pentru o calificare în grupe. De asemenea, Culio a devenit cel mai titrat jucător din istoria CFR-ului, cu 4 titluri, depășindu-l pe Cadu, care avea 3 titluri.

Sursa foto Sport.ro

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio – C. Deac, Țucudean, Costache

Rezerve: Collado – A. Păun, Omrani, Hoban, A. Mureșan, Peteleu, Itu

Antrenor: Dan Petrescu

U Craiova: Pigliacelli – Dimitrov, Donkor, Kelic, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuț, Fedele, Drăghici – A. Cristea

Rezerve: L. Popescu – R. Popa, Meza Colli, Markovic, Bic, R. Baicu, Trașcă

Antrenor: Corneliu Papură