AUDIO | Câștigătorii festivalului „V for Visual” au fost desemnați astăzi

Din oraş Studenti

Câștigătorii festivalului studențesc de producție vizuală non-ficțională „V for Visual” au fost desemnați astăzi. Ceremonia a avut loc la clădirea 2 a Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării.

La festival au fost înscrise 30 de materiale, dintre care unele au fost reportaje, altele audioslideshow-uri. În cadrul ceremoniei s-au acordat 5 premii speciale, o mențiune și  a fost desemnat cel mai bun reportaj, după care s-a oferit o mențiune și un premiu pentru cel mai bun audioslideshow.

Câștigătorii ediției de anul acesta sunt:

La categoria „Reportaj” premiile au mers către:

Premiul Special li s-a acordat următoarelor echipe pentru materialele:

• Industria la trecut – Remi Almo, Vlad Braga și Nicolae Mitiș.
  • Ghibu: Connecting people – Loredana Bertișan, Alexandra Enășoaie și Ioana Fofiu.

• Silence victims of love – Ștefana Palade, Raluca Gabriela Costea și Li Xaotian.
  • La mal de Răut – Daniela Victoria Groza (Universitatea de Vest din Timișoara)
  • My friend, the drug of queen – Patricia Blaj

Mențiune:

• Mox – Music outdoor experience – Tudor Boancă

Cel mai bun reportaj:

• Art for education – Laura Revnic și Ana Cașu

Premiile speciale au constat într-un card de memorie de 32 GB pentru fiecare membru al echipei în parte. Cea mai bună lucrare a fost recompensată cu două smartphone-uri pentru cele două realizatoare a reportajului.

De asemenea publicul prezent a primit un buletin de vot prin care putea să-și nominalizeze materialul preferat. Premiul a mers tot pentru „Art for education” – Laura Revnic și Ana Cașu.

Mai multe detalii despre aceasta aflați în materialul audio de mai jos.

La categoria „Audioslideshow” au fost premiați:

• Mențiune: Relicve – Adrian Crăciunoiu
  • Cel mai bun audioslideshow: Ballerina – Amalia Isepciuc

Premiul la categoria „audioslideshow” a constat într-un card de memorie de 128 GB.

Au participat studenți din Cluj-Napoca, București și Timișoara. Juriul a fost format din 5 specialiști în domeniu: Cosmin Savu – producător TV al emisiunii „România te iubesc”, Lucian Ionică – jurnalist TV și profesor la Universitatea de Vest din Timișoara, Claudiu Petringenaru – director de imagine la Televiziunea Română, Dan Curean – director de imagine la TVR Cluj și Ovidiu Pop – producător general la TVR Cluj.

Evenimentul a fost moderat de profesorul și jurnalistul Constantin Trofin. De secțiunea „audioslideshow” s-a ocupat conf. dr. Andreea Mogoș.

Festivalul „V for Visual” a ajuns la cea de a III-a ediție și se desfășoară în fiecare an în cadrul Zilelor Culturii Media.

– Miruna Aruxandei / Sursa fotografiilor: Andrei Bocancea