Ambasadorul SUA în România prezent la FSPAC

UBB

Mark H. Gitenstein a vorbit astăzi în faţa studenţilor şi a corpului academic despre problema corupţiei.

Studenţii de la Facultatea de Știinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării s-au întâlnit astăzi cu ambasadorul SUA în Romania, Mark H. Gitenstein, care a discutat atât problema corupţiei cât şi reforma sistemului judiciar.

Diplomatul a ales să dezbată tema corupţiei deoarece acesta susţine că atunci când îi întreabă pe tineri de ce aleg să părăsească România, ei invocă motivul corupţiei şi lipsa de transparenţă. De asemenea el a mai susţinut ideea unor iniţiative în acest sens deoarece crede că dacă oamenii nu fac ceva, atunci chiar ei pot fi consideraţi vinovaţi.

Pentru a accentua lupta împotriva corupţiei, Ambasada SUA la Bucureşti sprijină această idee prin susţinerea unor proiecte. Unul dintre acestea este „Cine ce a promis”, proiect care îşi propune să încurajeze participarea activă şi informată în procesul electoral local. Scopul lor este ca promisiunile făcute de candidați în timpul campaniei electorale să fie respectate pe durata mandatului.

Oana Alexa

Foto: mediafax.ro