Alo, Bruxelles? | Raportul UE privind situația amenințărilor cibernetice

Euranet Plus

Agenția Uniunii Europene pentru Securitate Cibernetică a publicat raportul său anual, care rezumă principalele amenințări cibernetice identificate între 2019 și 2020.

Atacurile pe internet sunt în continuă creștere, devenind din ce în ce mai sofisticate, mai precis direcționate, mai răspândite și adesea nedepistate, iar în majoritatea cazurilor, motivația este de natură financiară. Acestea sunt concluziile celui mai recent raport, publicat de Agenția Uniunii Europene pentru Securitate Cibernetică – ENISA. Aceasta a realizat un top al celor 15 amenințări din perioada 2019 și primul trimestru al anului 2020.

Primele trei locuri sunt ocupate de malware, phising și web based attack. Louis Marinos, expert ENISA și analist de risc.

Articolul integral se găsește pe site-ul Radio România Internațional / Foto: Eliza Vaş, expert serviciul Studii Europene, din cadrul Institutului European din România (foto: Institutul European din România)