CM 2010 – ziua 3: Serbia îngenuncheată de Ghana

Sport UBB Radio

Cea mai mare surpriză a Campionatului Mondial din Africa de Sud a fost înfrângerea Serbiei în faţa reprezentivei Ghanei. Golul a fost marcat în ultimele minute de joc de Gyan (84), din penalty, după un henţ în careu comis de Kuzmanovic.

Tot astăzi s-au mai jucat alte două partide: Algeria – Slovenia şi Germania – Australia.

Echipa naţională a Sloveniei a învins  reprezentativa Algeriei cu scorul de 1-o prin golul marcat de Robert Koren ]n minutul 79 şi  a devenit liderul grupei C, după ce în primul meci al grupei Anglia a remizat cu SUA, scor 1-1 .

În ultimul meci al zilei, Germania a făcut instrucţie cu Australia şi a stabilit cea mai mare diferenţa de scor de până acum a Campionatului, scor 4-0. Golurile au fost marcate de Podolski în minutul 8, Klose în minutul 26, Mueller minutul 68 şi Cacau în minutul 70.