UBB Radio

UBB Radio Online este un post de radio studenţesc-şcoală online cu o grilă de program adresată studenților. UBB Radio Online este un un proiect  realizat de studenţi ai Departamentului de Jurnalism al Universităţii Babeş-Bolyai (linia română și engleză), coordonat de cadre didactice specializate și este un proiect extracurricular oferit studeților. Postul de radio a fost fondat în 2007 în parteneriat inițial cu radio Europa FM.

Începând cu 2007, în fiecare an universitar, zeci de studenţi au efectuat stagii de practică la UBB Radio Online.

UBB Radio Online propune subiecte de interes studențes – ştiri, emisiuni de divertisment şi specializate, interviuri, reportaje, vox-uri şi muzică!

UBB Radio Online este partener MICRO-EUROPA (proiect european radiouri studenţeşti) şi CONNECT.EURANET.

UBB Radio Online este postul de radio ce a fost desemnat cel mai inovativ produs de informare europeană din Transilvania în 2008!