Ziua Toleranței și a Integrării la Cluj

Eveniment

Ziua Internațională a Toleranței este sărbătorită și la Cluj. La sediul Bibliotecii Judeţene „Octavian Goga” are loc astăzi întrunirea Grupului de Lucru Clujean pentru a discuta probleme de discriminare și de integrare.

Astăzi este prima zi dintr-un itinerar de dezbateri. La dezbateri vor participa studenţi străini din cadrul Universităţilor Clujene, reprezentanţi ai Colegiului Academic ARISS, membri ai comunităţii arabe siriene, ai grupului de Lucru Naţional Cultură Educaţie Tineret, precum şi profesori de la Şcoala Internaţională Cluj. Scopul evenimentului este de a sensibiliza și de a aminti problemele imigranților.

Evenimentul se desfașoară simultan în București, Cluj, Constanţa, Iaşi şi Timişoara.

Oana Moisil