Zi*le de mișcare la Cluj- Napoca

Din oraş Eveniment

Pentru o siluetă de invidiat și un tonus mai bun, pe lângă o dietă echilibrată, avem mare nevoie de mișcare. Dar din diverse motive, ne este greu să ieșim în parc la o alergare. În contextul în care românii preferă sporturile doar la televizor,  organizatorii “Zi*le de mișcare” propun 3 zile de mișcare, în aer liber, care te scot din casă și te provoacă la competiție.

“Zi*le de mișcare” reprezintă o campanie de promovare a sporturilor urbane active, care pot deveni o cutumă în rândul tinerilor clujeni dornici să-și mențină tonusul și sănătatea prin mișcare.

Acestea sunt activitățile:

• 20 mai 2013(astăzi): alergare în Parcul Mare;
• 23 mai 2013: tură organizată cu bicicletele în Cluj Napoca;
• 24 mai 2013: traseu de role în Parcul Rozelor și pe malul Someșului.

Toate activitățiile se vor demara începând cu orele 15:00 și se vor desfășura pe parcursul unei ore.

Aceste activități marchează Săptămâna turistului clujean și fac parte din proiectul “Zi*le de turism”. Proiectul, inițiat de Organizația Studenților pentru Turismul Românesc(OST), dorește promovarea turismului montan și de aventură, și va avea loc în perioada 20- 25 mai în Cluj- Napoca.

Anamaria Mărginean