Volumul „Documentarea în jurnalism” va fi lansat la UBB

Educaţie UBB

Prima carte dedicată documentării în jurnalism va fi lansată marţi, 1 februarie, de la ora 11.00,  la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării din cadrul UBB.

Volumul coordonat de Prof. univ. dr. Ilie Rad, cancelarul FSPAC, reuneşte 24 de texte semnate de nume importante ale culturii şi jurnalismului din România şi nu numai. Ea se deschide cu trei conferinţe de excepţie, susţinute de Lucia Hossu-Longin (TVR Bucureşti), Renate Nimtz-Köster (Der Spiegel, Germania) şi Peter Gross (University of Tennessee, SUA).

Volumul reuneşte cele mai importante comunicări susţinute la cel de-al IX-lea Simpozion Naţional de Jurnalism, cu participare internaţională, care a avut loc la Cluj-Napoca, în octombrie 2010. Comunicările sunt semnate de Patrel Berceanu, Dan Culcer, Nicolae Manolescu, Marta Petreu, Alex Ştefănescu, Matei Vişniec; de jurnaliştii Nicolae Melinescu, Andrei Păunescu, Cristian Tudor Popescu, Nestor Rateş, Adriana Săftoiu, Dona Tudor, Robert Turcescu; şi de cadre didactice de la diverse facultăţi din România: Ştefan Borbély, Ion Dur, Lucian Ionică, Viorel Nistor, Ilie Rad, Paul Schveiger, Michael Shafir, Constantin Trofin.

„Prin conținutul textelor publicate (asociate cu 11 desene și fotografii), volumul de față se adresează nu numai studenților la jurnalism, ci tuturor jurnaliștilor interesați de atingerea celei mai înalte performanțe în meseria pe care o practică.”, susține Prof. univ. dr. Ilie Rad în descrierea cărții de pe site-ul editurii.

Pentru 2011, se pregăteşte un simpozion pe tema Cenzura în presă – ieri şi azi.

Citește și  Despre “Memorialul durerii”, la Simpozionul Naţional de Jurnalism (video)

Mara Rusu