Universitatea Cambridge anunță că mută toate cursurile în mediul online până în vara anului 2021

Internaţional UBB Radio

Pe parcursul anului academic următor, nu se vor mai ține cursuri față în față  la Universitatea Cambridge, potrivit BBC. Campusurile au fost închise în acest semestru din cauza pandemiei de coronavirus. Universitatea va adapta deciziile în funcție de evoluția măsurilor de distanțare socială impuse de autorități

Cursurile vor fi disponibile online și

„ar fi posibil să susținem lecții în grupuri mai mici, dacă se vor respecta măsurile de distanțare socială”, a mai declarat Univesitatea.

Toată activitatea didactică a fost mutată în online începând cu luna martie a acestui an, iar examenele vor fi susținute tot în mediul virtual. O strategie similară a adoptat și Universitatea Manchester, care a anunțat că își va desfășura activitatea cu studenții tot virtual, în următorul semestru.

Viitorii studenți vor fi anunțați înainte de a aplica pentru oricare dintre universitățile din Marea Britanie,  despre modalitatea prin care se vor desfășura cursurile în anul universitar 2020-2021.

Universitățile pot percepe taxă întreagă de școlarizare, chiar dacă cursurile se vor desfășura online, scrie BBC.

Sursa: Facebook Cambridge University

Octavia Cozma