Ultima zi de FestLit Cluj 2015 a fost dedicată elevilor și studenților clujeni

Cultură Din oraş

A doua ediție a Festivalului Național de Literatură FestLit Cluj 2015 se încheie astăzi, după două zile pline de evenimente dedicate literaturii românești.

Această ultimă zi a fost marcată prin organizarea unor desanturi scriitoricești, în cadrul cărora scriitorii invitați la festival, alături de membri ai filialei clujene a Uniunii Scriitorilor din România, s-au întâlnit cu elevii și studenții clujeni din mai multe unități de învățământ: Departamentul de Jurnalism al UBB (amfitrion: Elena Abrudan), Colegiul Studenţesc de Performanţă Academică (amfitrion Ilie Rad), Colegiile/Liceele Bariţiu, Bălcescu, Coşbuc, Eminescu, Avram Iancu, Romulus Ladea, Gheorghe Lazăr, Racoviţă, Şincai, Seminarul teologic ortodox, Biblioteca Judeţeană „Octavian Goga”.

În continuarea FestLit va începe Festivalul Internațional de Carte Transilvania care va debuta cu un Marș al Lecturii, începând cu ora 12:00.

Larisa Antal/ Sursa fotografiilor: Larisa Bîldea