UBB îşi extinde cooperarea internaţională

Educaţie Internaţional

UBB îşi extinde cooperarea internaţională O delegaţie a Universităţii Babeş-Bolyai, condusă de rectorul Andrei Marga, va semna la sfârşitul acestei luni un acord de  cooperare cu Universitatea din Genova.

“Se încearca reîncălzirea relaţiilor româno-italiene. Universitatea Babeş-Bolyai a fost chemată să aprindă lemnele reîncălzirii”, a declarat rectorul Andrei Marga.

Cu acest prilej, universitatea genoveză organizează colocviul cu tema ”Genova, România şi Europa”, unde prof. univ. dr. Andrei Marga va susţine conferinţa ”Perspective ale sistemului universitar din România după aplicarea Procesului de la Bologna”, iar prof. univ. dr. Titus Beu, directorul Centrului de Cooperări Internaţionale al UBB, va vorbi despre ”Cultura ştiinţifică în România”.

Mara Rusu

Foto: arhivă UBB Radio