U Cluj părăsește Cupa României, fiind învinsă după prelungiri de Astra Giurgiu

Universitatea Cluj-Napoca a ratat calificarea în sferturile Cupei României pentru al doilea an consecutiv, după ce a pierdut pe teren propriu, miercuri seara, în fața Astrei Giurgiu, scor 3-4 (3-2).

Meciul a început perfect pentru gazde, care conduceau cu un incredibil 3-0 după nici zece minute, Abrudan și Taub (de două ori) șocând-o pe Astra.

Giugiuvenii și-au revenit însă până la pauză, Llulaku (13) și autogolul lui Cordoș au făcut ca prim divizionara să poată spera la întoarcerea rezultatului.

Același Azdren Llulaku a punctat pentru ”astrali”, în minutul 76, pentru 3-3, asta după ce U Cluj ratase o mare ocazie prin Gavra, acesta trimițând pe lângă poartă din șapte metri.

Din minutul 88 ”șepcile roșii” au fost nevoite să joace cu un om în minus, fundașul Abrudan fiind avertizat cu al doilea galben și eliminat. Lovitura decisivă a dat-o chiar un jucător al Universității, Sepsi marcând în propria poartă (99), după ce mingea s-a lovit de el în urma unui corner.

Prin acest succes, Astra se califică în sferturile Cupei României, în vreme ce pentru ”U” aventura în cupă se termină, având de luptat doar în campionat până la finalul sezonului.

U Cluj-Napoca (4-2-3-1): Dur-Bozoancă – Al. Coman, Abrudan, Cordoș, Sepsi – Giurgiu, Florescu (Dumitrescu 36) – M.Coman (Berci 78)), Goga (Hordouan 98), Taub – Gavra (Ursu 63). Antrenor: Mircea Cojocaru

Astra Giurgiu (4-4-2): Lazar – Butean (V. Gheorghe 64), Cestor, Bejan, Radunovic – Begue (Erico Da Silva 118), Roșu, Biceanu, Llulaku – Zoua (L. Buș 76), Alibec (Koukou 120). Antrenor: Gheorghe Mulțescu

– Realizat de Krisztian Bucsi și Andrei-Ionuț Bocancea / Sursa fotografiei: Transilvania Reporter