U Cluj-Napoca suferă a șasea înfrângere consecutivă in Liga Florilor

Fără victorie în primele cinci etape, U Cluj nu a reușit să se impună nici în fața lui Minaur Baia Mare, ”studentele” fiind învinse clar, scor 23-29 (10-12). În urma acestui rezultat, ”U” cade pe ultimul loc în clasament.

Meciul de duminică dimineața a început foarte bine pentru maramureșence, acestea punctând pe tabelă prima dată în minutul patru, prin Lisewska. De aici s-a creat o diferență constantă de două-trei goluri, Minaur desprinzându-se în minutul 23 chiar la cinci reușite diferență, 5-10.

Au urmat patru goluri consecutive pentru gazde, însă chiar și asa băimărencele au intrat în avans la cabine, 10-12.

Apărarea Universității nu a funcționat prea bine nici în repriza secundă, primind patru goluri consecutive, de la 19-22 la 19-26, soarta învingătoarei fiind decisă cu șapte minute înainte de final.

Prin acest succes, Minaur Baia Mare acumulează 10 puncte și urcă pe locul șase, la egalitate cu Gloria Buzău și Corona Brașov, având însă golaveraj mai slab decât brașovencele.

U Cluj-Napoca: Munteanu, Țăgean, Prodan – portari; Ani-Senocico 7 goluri, Boian 4, Petruș 3, Dindiligan 3, Corkovic 2, Popa 1, Lazăr 1, Vasiliu 1, Moroianu 1. Antrenor: Alin Bondar

Minaur Baia Mare: Enache, Năstasă, Medvedova – portari; Burlachenko 10 goluri, Rysankova 5, Lisewska 5, Shteriova 3, Orșivschi 2, Taivan 1, Popescu 1, Seraficeanu 1, Tecar 1. Antrenor: Costică Buceschi

În următoarea etapă U Cluj se deplasează la Zalău, în vreme ce Minaur va primi vizita echipei CSM Slatina.