U BT-Cluj Napoca – CSU Sibiu 91-77. Clujenii câștigă medaliile de bronz în LNBM

U BT-Cluj Napoca, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, rivala CSU Sibiu cu scorul de  91-77, în ultimul meci din seria de 3 ce a contat pentru finala mică a Campionatului Național de baschet, sezonul 2017-2018.

Echipa clujeană a început în formula: Watson-Kuti-Rasic-Torok-Barro, în timp ce primul 5 al oaspeților: Laser-Dragoste-Pratt-Kinnard-Cooper.

După, primul sfert CSU Sibiu avea un avantaj de 7 puncte pe tabelă, 28-21. Meciul a fost unul spectaculos cu multe coșuri reușite de 3 puncte de ambele echipe, iar la pauză, U a preluat conducerea meciului, 55-46. Calicenco de la gazde cu 11 puncte și Kinnard cu 12 puncte împreună cu Laser 11 puncte, au fost cei mai buni marcatori de la oaspeți la pauză.

Sfertul 3 a fost unul cu foarte multe ratări de o parte și de alta, dar U și-a păstrat avantajul pe tabelă, 70-62.

În ultimul sfert, clujenii au menținut același ritm și au reușit să își asigure victoria, scor final 91– 77.

Cel mai bun marcator de la gazde a fost Rasic cu 21 de puncte, urmat de Sakic cu 18 și Calicenco cu 15, în timp ce de la CSU Sibiu, Laser s-a evidențiat cu 19 puncte, iar Kinnard a marcat 18 puncte.