Tatiana Niculescu Bran, purtătoarea de cuvânt a lui Klaus Iohannis

Politic

tatiana

Scriitoarea și jurnalista Tatiana Niculescu Bran este viitoarea șefă a comunicării de la Cotroceni, anunță Mediafax. Președintele ales al României, Klaus Iohannis, i-a propus acest lucru, iar răspunsul afirmativ nu a întârziat să apară.

Viitorul purtător de cuvânt al Președintelui, Tatiana Niculescu Bran, a postat pe pagina ei oficială de Facebook un mesaj pentru prietenii ei, prin care a arătat că este onorată de această funcție pe care va avea și că, în urma acceptării ei, va lăsa deoparte cartea pe care începuse s-o scrie și că va deveni astfel „din purtătoare de cuvinte, purtătoare de cuvânt”.

Tatiana Niculescu Bran a absolvit Facultatea de Litere a Universității din București și Institutul European de Jurnalism de la Bruxelles, iar de-a lungul timpului a fost redactor la Radio BBC World Service, secția română de la Londra și publicat numeroase volume, pentru a care a primit diferite premii.

– Alexandra Boierean / Sursa fotografiei: unica.ro