SWIM in the Digital World – Ziua 10

Din oraş Internaţional

Studenti participanti la seminarul SWIM au avut ocazia sa viziteze castelul BranÎn cea de-a zecea zi a seminarului internaţional Swim in the Digital World, studenţii europeni au vizitat unele din cele mai importante obiective turistice ale Transilvaniei precum oraşul medieval Sighişoara, Biertanul şi Castelul Bran.

La Sighişoara “swim-erii” au putut admira arhitectura remarcabilă a oraşului medieval, care încă din secolul al XIX-lea a fost supranumit “Perla Transilvaniei”. Programul a continuat cu vizita la Biertan, una din primele aşezări săseşti din Transilvania şi la Castelul Bran, unde au aflat întreaga Castelul Branlegendă a renumitului vampir, Dracula.

Excursia la cele trei importante obiective turistice a precedat documentarea şi dezbaterile asupra studiilor de caz (“Case Study”) programate în săptămâna următoare pentru cea de-a doua grupă din cadrul proiectului european.

Alina Solovăstru