SWIM in the Digital World – Ziua 1

Educaţie Eveniment

suzel-eschenbrennerdecanul-facultatii-sciencescom-din-nantes-franta-participa-la-conferinta-de-deschidere-a-seminarului-european-swim-in-the-digital-world-proiesc-desfasurat-pe-perioada-28-maiPrima zi a seminarului internaţional Swim in the Digital World a debutat cu un joc intercultural – Ice Breaking- prin care studenţii din cele şase ţări europene (Franţa, Germania, Marea Britanie, Spania, Croaţia şi România) s-au familiarizat unii cu alţii.

Deschiderea oficială a seminarului a avut loc în prezenţa rectorului Universităţii Babeş-Bolyai, Andrei Marga,  directorului Sciencecom, Süzel Eschenbrenner,  deandrei-marga-rectorul-universitatii-babes-bolyai-participa-la-conferinta-de-deschidere-a-seminarului-european-swim-in-the-digital-world-proiesc-desfasurat-pe-perioada-28-mai-14-iunie-2009-la-clcanului Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, Cătălin Baba, precum şi a şefei catedrei de Jurnalism, Elena Abrudan. Evenimentul a fost urmat de o vizită la Primăria Cluj-Napoca, unde viceprimarul Radu Moisin a vorbit studenţilor despre viaţa culturală şi academică a oraşului, aflat în plin proces de digitalizare, dar şi despre proiectele de dezvoltare durabilă pe care municipalitatea le promovează.

SWIM invitat la TIFF

După un tur al principalelor obiective turistice clujene, la sfârşitul primei zile a seminarului Swim in the Digital World, studenţii au fost invitaţi la film. Aceştia au participat la deschiderea celei de-a opta ediţii a Festivalului Internaţional de Film Transilvania (TIFF), care se desfăşoară în perioada 29 mai-7 iunie 2009, şi au vizionat pelicula “Amintiri din epoca de aur”,  produsă şi scrisă de Cristian Mungiu.

Alina Radulov

Foto: Thomas Câmpean