Studenţii din Cluj şi New Orleans concurează pentru premiul ICR

Eveniment Internaţional

Studenţii clujeni sunt invitaţi de Institutul Cultural Român din New York să intre în competiţie alături de studenţii din New Orleans pentru un premiu de 400 dolari, oferit  pentru cel mai bun afiş al Festivalului de poveştiri “1001 de nopti”.

Evenimentul se va desfăşura în perioada 21-25 septembrie în New Orleans şi este organizat de Institutul Cultural Român din New York şi Gold Mine Saloon din New Orleans, în colaborare cu Centrul de Cercetare al Imaginarului din cadrul Facultăţii de Litere a Universităţii Babeş-Bolyai şi Universitatea Tulane (New Orleans).

“Festivalul şi-a propus să aducă împreună Seherezade contemporane venind din două spaţii şi tradiţii culturale distincte, unite de încrederea în capacitatea povestirii, a imaginaţiei şi vocii umane de a impiedica, de această data, uciderea umanităţii de către calculatoare.”, susţin reprezentanţii Institutul Cultural Român din New York

Afişul trebuie să ofere o perspectivă vizuală provocatoare asupra temei “1001 de nopţi” şi să conţină numele festivalului, perioada de desfăşurare şi locaţia acestuia, în limba engleză.

Data limită pentru înscrierea în concurs este 15 iunie 2010.

Mara Rusu