Studentii clujeni participă la cursuri de acordare a primului ajutor

Studenti

Studenții din Cluj-Napoca învață tehnici de acordare prim ajutor la cursuri specializate. Aceștia simulează situații de risc și iau măsurile necesare pentru fiecare caz în parte.

Într-una dintre zilele de curs, participanții s-au împărțit în două grupe – cea a victimelor și cea a doctorilor și au primit indicația să simuleze un accident de mașină, astfel încât fiecare victimă să aibă nevoie de ajutor specializat. „Doctorii” au trebuit să bandajeze răni, să așeze victimele într-o poziție sigură, să utilizeze defibrilatorul extern automat. să efectueze compresii toracice și respirații gură la gură.

Cursurile sunt organizate de Societatea Națională de Cruce Roșie, iar studenții beneficiază de reduceri.

– Sorina Noroc / Sursa fotografiei: Sorina Noroc