Studenţi de la UBB au luat parte la proietul european “Şcoala de vară”, desfăşurat în Timişoara

UBB

“Şcoala de vară” este unul dintre proiectele europene care face parte din programul Erasmus Intensive Programme (IP). Acesta a avut loc în perioada 18-28 iulie la Timişoara şi a reunit studenţi şi profesori din România, Olanda, Italia, Ungaria şi Turcia. În tot acest timp, cei 51 de studenţi şi 26 de profesori au lucrat împreună într-un mediu multicultural şi interdisciplinar.

Şi în acest an, Universitatea Babeş-Bolyai a luat parte la proiectul european Summer School, fiind reprezentată de 9 studenţi şi 3 profesori de la Facultatea de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării, secţia Jurnalism. Temele principale ale cursurilor au fost “Transparenţa, democraţia şi guvernarea globală”.

Cele zece zile petrecute împreună, le-au dat şansa tuturor să studieze şi analizeze probleme legate de democraţie, transparenţă, comunicare şi multiculturalism în lumea noastră contemporană. Tot cu această ocazie a fost organizată şi o seară interculturală. Atunci, fiecare ţară a trebuit să îşi prezinte tradiţiile şi identitatea culturală într-un mod cât mai original.

La finalul celor 10 zile petrecute împreună, toţi studenţii prezenţi au primit diplome de participare, în cadrul unei gale de închidere.

Pentru mai multe detalii accesaţi www.ip-summer-course.com

Anca Baciu