Sevilla și AS Roma se califică dramatic în sferturi

Marți seara s-au decis alte două echipe calificate în faza sferturilor Uefa Champions League, clubul spaniol FC Sevilla, și italienii de la AS Roma, putând spera în continuare la triumful final.

Surpriza acestei faze eliminatorii a avut loc pe Old Trafford, unde Sevilla s-a impus mulțumită dublei lui Ben Yedder (74 și 78), golul lui Lukaku (84) venind prea târziu pentru ‘’diavoli’’. Andaluzii avansează cu 2-1 la general, dupa 0-0 în tur.

Manchester United (4-2-3-1): De Gea – Valencia, Smalling, Bailly, Young – Fellaini, Matić – Lingaard, Sánchez, Rashford – Lukaku. Antrenor: Jose Mourinho.

Sevilla (4-2-3-1): Sergio Rico – Escudero, Lenglet, Kjær, Gabriel Mercado – Éver Banega, N’Zonzi – Correa, Vázquez, Sarabria – Muriel. Antrenor: Vincenzo Montella.

În cealaltă întâlnire a serii, Roma a câștigat prin golul lui Džeko (52), trecând de ucrainieni datorită golului marcat în deplasare, în ciuda scorului general de 2-2.

AS Roma (4-3-3): Allison – Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov – Nainggolan, De Rossi, Strootman – Ünder, Džeko, Perotti. Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Șahtior Donețk (4-4-1-1): Pyatov – Ismaily, Rakitskiy, Ordets, Butko – Bernard, Stepanenko, Fred, Marlos – Taison – Ferreira. Antrenor: Paulo Fonseca.

Mâine seară se vor disputa partidele Beșiktaș-Bayern (0-5 în tur) și Barcelona-Chelsea (1-1 în tur), după care se va afla componența sferturilor.

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Sky Sports