Şcoală internaţională de vară cu tema “Managementul Dezastrelor” la Universitatea Babeş-Bolyai

Din oraş

Şcoala internaţională de vară cu tema “Managementul dezastrelor” are loc până în 31 august la Arcalia. Aceasta este organizată de către Facultatea de Ştiinţa şi Ingineria Mediului şi Institutul de Cercetări pentru Sustenabilitate şi Managementul Dezastrelor bazate pe Calcul de Înaltă Performanţă din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca.

La eveniment s-au înscris 20 de elevi din 7 ţări, precum Germania, Elveţia, Finlanda, Pakistan, Sudan, Ungaria şi România. Tinerii sunt pregătiţi de către traineri specializaţi cu experienţă în misiuni de intervenţie în caz de dezastru, şi anume Peka Tiainen, senior officer la Ministerul Internelor din Finlanda, Marius Dogeanu, conducătorul Afacerilor Europene, Asistenţă şi Relaţii Internaţionale la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din România, Erich Matthis, manager general la ASB RV Bad din Windsheim, Marcel Lucaciu, fost inspector la ISU şi Emil Roman, preşedinte executiv la Fundaţia “Centrul Naţional APELL  pentru Managementul Dezastrelor.”

Subiectele abordate sunt Managementul riscurilor la dezastre, dezastrele mediului înconjurător, managementul ciclului dezastrului, sistemul managementului dezastrelor la nivel internaţional, planificarea răspunsului la dezastre, sistemul georgrafic de informaţii pentru managementul dezastrelor, dar şi exerciţii şi discuţii.

Şcoala internaţională de vară are obiectivul de a oferi participanţilor înscrişi pregătire teoretică şi practică în domeniul managementul dezastrelor şi are rolul de a consolida legătura instituţională între universităţi, institute de cercetare şi instituţiile specializate în răspunsul la astfel de situaţii.

Aceasta are ca parteneri Departamanetul pentru Situaţii de Urgenţă, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, Unitatea Naţională de Servicii Publice din Budapesta, Cluster eco-inovativ pentru un mediu sustenabil, Fundaţia “Centrul Naţional APELL pentru Managementul Dezastrelor” şi Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii şi Echipamente de Protecţia Mediului.

– Miruna Aruxandei / Sursa fotografiei: ubbcluj.ro