Roşia Montană, adusă în discuţie la UBB

UBB

Conferinţa internaţională “Roşia Montană în Istoria Universală” va avea loc la Universitatea Babeş-Bolyai, în perioada 11-12 noiembrie.

Conferinţa va fi deschisă vineri dimineaţă, la ora 9, în Aula Magna UBB, de prof. univ. dr. Andrei Marga, rector al UBB, acad. Ionel Haiduc, preşedinte al Academiei Române, acad. Emil Burzo, preşedinte al Filialei Cluj a Academiei Române, conf. univ. dr. Sergiu Nistor, preşedinte al ICOMOS România, şi Mihai Goţiu, din Campania „Salvaţi Roşia Montană”.

La eveniment participă academicieni şi specialişti din toate domeniile, din România, Ungaria, Italia şi Germania. Se vor pune în discuţie patrimoniul Roşiei Montană, impactul proiectului asupra mediului şi efectele economice şi sociale ale acestuia. În plus, se vor propune alternative sustenabile pentru dezvoltarea durabilă a zonei, iar la secţiunea de dezbateri, va avea loc o întâlnire între jurnalişti şi bloggeri pe tema situaţiei de la Roşia Montană, programată vineri, între orele 18:10 – 19:30, la Clubul Colegiului Academic.

Toate lucrările conferinţei sunt deschise liber publicului.

Bianca Dumitru

Comments :1

• Serban Roman

N-ar strica sa trimiteti si pe cineva sa filmeze si sa postati pe site-ul UBB