România pe primul loc în UE la suprafața cultivată de porumb și locul doi la producție în 2011

Economie UE

România se situează pe primul loc la suprafața cultivată  cu porumb, iar la producție ocupând locul doi, după Franța, potrivit Institutului Național de Statistică (INS).

În 2011, România a deținut 2,613 milioane ha (hectare)  din 8,72 de milioane ha de suprafață cultivată cu porumb în Europa. După România urmează Franța cu 1,571 milioane de ha și Ungaria cu 1,256 milioane  ha.

Franța s-a situat pe primul loc la producția de porumb cu 13,736 milioane de tone, fiind urmată de Romania  cu 11,666  milioane de tone, apoi de Italia și Ungaria cu 7,877 de milioane de tone, respectiv 7,41 milioane de tone.

În ceea ce privește suprafața cultivată cu grâu și producția obținută, România s-a situat pe locul cinci în 2011 și pe locul nouă din punct de vedere al randamentului.

Franța  și Germania au  ocupat primele două locuri la producțiile de grâu cu 38,194 de milioane de tone, respectiv 25,19 milioane de tone. România a obținut anul trecut o producție de grâu de 7,102 milioane de tone .

Producția de floarea soarelui în România s-a situat pe primul loc în rândul statelor UE, din punct de vedere al suprafeței cultivate ( 988,300 ha ). Țara noastră s-a clasat pe locul doi la producție, Franța ocupând primul loc . Franța a realizat o producțe de 1,884 de milioane de tone,  România 1,864 milioane  tone și Bulgaria cu 1,430 milioane  tone de semințe.

România ocupă locul trei  în UE la suprafața cultivată cu cartofi, după Polonia și Germania și locul șase la producție din cauza randamentului inferior, care a reprezentat numai 55,8% din randamentul mediu al UE. România a înregistrat o cantitate de 4,113 milioane de tone de pe 242.900 ha.

Cercetarea Institutului Național de Statistică a fost efectuată pe baza unui eșantion reprezentativ la nivel național, regiuni de dezvoltare și județe. Volumul eşantionului a fost de 60.000 exploataţii agricole, din care 26.447 exploataţii agricole cu personalitate juridică şi 33.553 exploataţii agricole individuale. Intervalul de încredere a fost de 95% (marja de eroare ±5%).

Laura Țaran

Foto: agricultor.ro