România medaliată cu argint la Olimpiada de Ştiinţe a Uniunii Europene

UE

Lotul olimpic al României a obținut, la a doua participare în cadrul Olimpiadei de Ştiinţe a Uniunii Europene (EUSO), două medalii de argint.

Olimpiada de Ştiinţe a Uniunii Europene, aflată anul acesta la a IX-a ediţie, s-a desfăşurat în Cehia, în perioada 11-16 aprilie 2011, şi a reunit 40 de echipe din 20 de state membre ale Uniunii Europene. Conform regulamentului, o ţară poate înscrie două echipe formate din câte trei elevi care susţin două probe practice cu caracter interdisciplinar, biologie, chimie şi fizică.

Cei şase laureaţi sunt următorii: Cristiana Dimulescu (Colegiul Naţional Gheorghe Lazăr din Bucureşti), Mihai Prună (Colegiul Naţional Vasile Lucaciu din Baia Mare) şi Mihai-Radu Popescu (Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân din Constanţa), respectiv George-Aurelian Rizea (Colegiul Naţional Dinicu Golescu din Câmpulung Muscel), Victor Şerban (Colegiul Naţional Fraţii Buzeşti din Craiova) şi Florin Sebastian Dumitru (Liceul de Informatică Bucureşti).

Ana Giol