România – Macedonia 26-25. Tricolorii au ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2019

România a ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin ce va desfășura în 2019, în Germania și Danemarca, deşi a câștigat cu Macedonia scor 26-25 (12-11), în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca, în manşa secundă a barajului. În meciul tur de la Skopje, Macedonia ne-a învins la 8 goluri diferență, 32-24.

Naţionala României s-a desprins în acest meci cel mai mult la patru goluri, 17-13 în minutul 39, iar apoi a mai avut acest avantaj pe tabelă încă o dată în minutul 53, 24-20, însă până la final victoria a fost doar una la limită.

Cei mai buni marcatori pentru echipa noastră au fost: Demis Grigoraş 8 goluri, Alex Csepreghi 4 goluri, Ionuţ Ramba, Dan Racoţea  și Vencel Csog cu câte 3 reușite, în timp ce de la oaspeți: Dejan Manaskov 8 reușite, Kiril Lazarov 5 goluri și Stojance Stoilov cu 4 goluri.

România nu s-a mai calificat la un Campionat Mondial din 2011, iar turneul final al Campionatului Mondial va avea loc în ianuarie 2019, în Germania şi Danemarca.