Remiză albă pentru CFR Cluj împotriva Mediașului

Campioana României, CFR 1907 Cluj-Napoca, a remizat duminică seara la Mediaș, scor 0-0, pe terenul echipei Gaz Metan. Prin acest rezultat, CFR acumulează 12 puncte, cu unul mai puțin decât noul lider, FCSB.

Medieșenii au fost mai prezenți pe faza ofensivă, Caiado ratând cele mai mari ocazii pentru gazde în prima repriză (41 și 44), făcându-l remarcat pe portarul Jesus Fernandez.

Portarul spaniol adus recent de clujeni s-a dovedit a fi salvatorul echipei în repriza secundă, reușind câteva parade importante (63, 67 și 76), datorită cărora scorul pe tabelă a rămas același.

Gazul a rămas în inferioritate numerică din minutul 73, după ce fundașul Bușu a fost avertizat cu al doilea cartonaș galben.

Disputa de la Mediaș a consemnat și debutul în tricoul vișiniu al brazilianului Julio Baptista, fost atacant la Real Madrid, Roma sau Sevilla. Acesta a jucat 20 de minute, fără vreo mare realizare.

Pentru CFR urmează un meci crucial joi seara, pe terenul din Gruia, pentru accederea în grupele Europa League, contra F91 Dudelange. Clujenii au de întors un rezultat de 2-0, obținut de luxemburghezi prin victoria din tur.

Gaz Metan Mediaș (4-2-3-1): Pleșca – Crețu, M. Constantin, Cristea, Bușu – Coimbra, Fofana – Chamed (Ely 64), Olaru, Caiado (Trif 74) – Fortes (Buziuc 90+3). Antrenor: Mihai Teja

CFR Cluj (4-2-3-1): Jesus – Peteleu, Mureșan, Lang, A. Radu – Maleș, Bordeianu – De Luca (Omrani 46), Ioniță (Baptista 70), Costache (Mailat 59) – Ndip Tambe. Antrenor: Antonio Conceicao

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: digisport.ro