Real Madrid și Bayern München completează tabloul semifinalelor UCL

Deținătoarea trofeului, Real Madrid, și campioana Germaniei, Bayern München, s-au calificat în semifinalele UEFA Champions League, în urma partidelor de miercuri seara.

Italienii au fost foarte aproape să ducă meciul în prelungiri, reușind să egaleze scorul la general, prin golurile lui Mandžukić (2, 37) și Matuidi (61). Reușita din penalty a lui Cristiano Ronaldo, din minutul 90+2, a fost suficientă pentru spanioli, câștigând dubla manșă cu 4-3 la general.

Real Madrid (4-4-2): Navas – Carvajal, Vallejo, Varane, Marcelo – Modrić, Casemiro, T. Kroos, Isco – Bale, Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane

Juventus (4-3-3): Buffon – de Sciglio, Chiellini, Benatia, Alex Sandro – Matuidi, Pjanić, Khedira – Douglas Costa, Higuain, Mandžukić.  Antrenor: Massimiliano Allegri

Cealaltă partidă disputată miercuri, dintre Bayern și Sevilla, s-a terminat la egalitate, 0-0. Nemții s-au calificat datorită victoriei din tur, 1-2, ajungând pentru a șasea oară în ultimii șapte ani în ’’careul de ași’’ al Ligii Campionilor.

Bayern München (4-2-3-1): Ulreich – Kimmich, J. Boateng, Hummels, Rafinha – Javi Martinez, James – T. Müller, Robben, F. Ribery – Lewandowski. Antrenor: Jupp Heynckes

Sevilla (4-2-3-1): Soria – Jesus Navas, Mercado, Lenglet, Escudero – N’Zonzi, Banega – Sarabia, Vázquez, Correa – Ben Yedder. Antrenor: Vincenzo Montella

Semifinalele acestui sezon de UEFA Champions League se vor disputa în 24-25 aprilie, partidele tur, respectiv 1-2 mai, partidele retur. Finala competiției va avea loc la Kiev, pe stadionul ’’NSC Olimpiyskiy’’ (26 mai 2018).

– Krisztian Bucsi / Sursa fotografiei: Sportsfile