Proiect nou de Wi-fi în căminele UBB

Din oraş

Consiliul Studenților din Universitatea Babeș-Bolyai a anunțat faptul că, începând de săptămâna viitoare, se va trece la o nouă rețea de internet în căminele UBB, astfel încât conexiunea prin cablu va deveni nefuncțională.

Proiectul de modernizare a infrastructurii de internet din campusurile UBB a intrat în faza de implementare din luna februarie. În acest moment, o parte dintre căminele situate în Hașdeu au trecut deja la o nouă rețea de internet, urmând ca până la sfârșitul anului universitar toate căminele să fie conectate la aceasta.

Beneficiile utilizării noii conexiuni sunt:

• Reducera defecțiunilor frecvente în rețea;
  • Creșterea vitezei internetului;
  • Utilizarea de tehnologie Wi-fi (Conexiunea prin cablu fiind nefunționabilă).

Studenții au avut posibilitatea de a-și exprima opinia pe pagina oficială de facebook, iar CSUBB a precizat faptul că se va lua o măsură pentru punerea la dispoziție a unei forme de sesizare online a problemelor, firma de internet fiind  înștiințată pentru rezolvarea la timp a acestora.

Studenții sunt rugați să urmărească anunțurile furnizate de către președinții și administratorii de cămin.

– Mădălina Pîrlog / Sursa fotografiei: CSUBB