Programul de vaccinare împotriva HPV se extinde

Sănătate

Ministerul Sănătății a decis extinderea campaniei gratuite de vaccinare pentru prevenirea cancerului de col uterin, potrivit comunicatului de presă remis de instituţie.

Astfel, se vor putea vaccina gratuit toate tinerele cu vârsta cuprinsă între 12 și 24 de ani, prioritate având elevele și studentele. Vaccinarea se va putea face atât prin cabinetele medicale din școli și universități, cât și prin cele ale medicilor de familie.

Program se va derula până la sfârșitul primului semestru din anul 2010.

Vaccinarea nu este obligatorie, dar este ferm recomandată de către autorităţile medicale naţionale şi internaţionale pentru că este foarte util, eficient şi sigur. Eficacitatea vaccinului este de 100%, iar cel mai bun raspuns imun se obține atunci când este administrat între 10 și 14 ani.

Mara Rusu