Prima etapă de la EURO 2020

Prima etapă a grupelor de la EURO 2020 tocmai ce s-a încheiat, iar spectacolul, dar și drama nu au lipsit. Probabil episodul Christian Eriksen a fost cel care a atras toate privirile și atenția a fanilor.

Grupa A

Turcia vs Italia

Acest campionat european a debutat pe Stadio Olimpico din Roma cu naționala italiană în prim plan. Turcii au venit cu speranțe mari la EURO, dar debutul lor a fost sub așteptările lor. Prima repriză a acestui meci s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, dar cu Italia fixată pe atac, un joc care a surprins, deoarece italienii au tradiție în jocul defensiv și pe contre. Celebrul „Catenaccio” adoptat de ei, se pare că e de domeniul trecutului, selecționerul Italiei, Roberto Mancini, a schimbat fața acestei echipe, impunând un stil ofensiv. A doua repriză a continuat în același ritm, iar echipa turcă și-a marcat în propria poartă în minutul 53 prin Merih Demiral, jucătorul celor de la Juventus. În minutul 66, atacantul Ciro Immobile se trece pe tabela de marcaj. „Squadra Azzurra” la 0-2 au continuat să atace, iar în minutul 79, Lorenzo Insigne încheie tabela, scor 0-3.

Țara Galilor vs Elveția

Celălalt meci din grupa A, s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Meciul s-a jucat la Baku, capitala Azerbaijanului, cea mai departe locație de la acest campionat european. Elvețienii au marcat primii prin Breel Embolo, în minutul 49. Galezii au egalat din fază fixă prin atacantul celor de la Cardiff, Kieffer Moore, în minutul 74. Elveția a avut un gol anulat de VAR pe final de meci, în minutul 85, marcat de Mario Gavranovic.

Grupa B

Danemarca vs Finlanda

Meciul de la Copenhaga, de pe Parken, a avut un moment de mare suspans și emoții multe. Jucătorul danez, Christian Eriksen, s-a prăbușit din senin pe teren, nefiind atins de nimeni. Căpitanul danez Simon Kjær i-a acordat primul ajutor, până a venit echipa medicală. Se pare că Eriksen a suferit un stop cardiac și a fost resuscitat minute bune pe teren. În final, acesta își revenise și a fost transportat la spital, iar în momentul de față se simte bine. Meciul a fost reluat de la minutul în care s-a amânat, totul se întâmplase fix înainte de pauză. În minutul 60 au marcat finlandezii, prin Joel Pohjanpalo, iar aceștia nu s-au bucurat din respect pentru danezi. În minutul 74, Pierre-Emile Højbjerg ratează penalty, fiind apărat de Lukas Hradecky.

Belgia vs Rusia

Belgienii au început tare acest european, meciul s-a desfășurat la Sankt-Petersburg, iar aceștia în minutul 10 au marcat prin Romelu Lukaku, dedicând golul lui Eriksen, coechipierul de la Inter. Rușii au avut un ghinion teribil în prima repriză, deoarece au avut două accidentări, fiind nevoiți să facă schimbări. Și belgienii au avut o accidentare, Timothy Castagne nu a mai putut continua meciul, iar în locul lui intrase Thomas Meunier. După câteva minute Meunier a și marcat, mărind avantajul belgienilor la 2-0. Pe final de meci, în minutul 88, Romelu Lukaku a încheiat tabela, scor 3-0.

Grupa C

Austria vs Macedonia de Nord

Grupa care se joacă și la București a debutat cu primul meci de pe Arena Națională. Austriecii au deschis destul de repede scorul, prin fundașul Stefan Lainer după o centrare a căpitanului David Alaba. După zece minute, Austria gafează în apărare și legenda Macedoniei, Goran Pandev marchează cu poarta goală. După o dominare din partea Austriei, aceștia au marcat în minutul 78 prin Michael Gregoritsch, iar ultimul gol l-a marcat Marko Arnautovic, însă acesta ar putea fi suspendat după ce s-a bucurat scandând injurii rasiste.

Olanda vs Ucraina

La Amsterdam, pe Johan Cruyff Arena, s-a desfășurat celălalt meci din grupa C. Olandezii, cu un stil atipic pentru ei, 3-5-2, au învins formația condusă de legenda Andriy Shevchenko. Mijlocașul olandez Georginio Wijnaldum a deschis scorul în minutul 52, iar după cinci minute, atacantul Wout Weghorst a majorat avantajul „Portocalei Mecanice”. Repriza a doua a fost și ea spectaculoasă, cu multe goluri, ucrainienii au redus din diferență în minutul 75, printr-un gol superb marcat de Andriy Yarmolenko, iar după patru minute au egalat, gol marcat de Roman Yaremchuk. Speranțele ucrainienilor au fost spulberate de golul olandezilor din minutul 85, golul victoriei fiind marcat de Denzel Dumfries.

Grupa D

Anglia vs Croația

Englezii au venit cu speranțe extrem de mari la EURO, celebrul cântec „It’s coming home” răsună în toată Anglia. Pe Wembley, unde se va juca și finala, s-a desfășurat primul meci al grupei D. Formația „Three Lions” a marcat singurul gol al meciului, în minutul 57, prin atacantul celor de la Manchester City, Raheem Sterling. Vice-campioana mondială, Croația, vine după un cumul de înfrângeri, iar lotul acestora este destul de îmbătrânit.

Scoția vs Cehia

Scoțienii au debutat acasă, pe Hampden Park în Glasgow, fiind conduși de starul echipei, Andrew Robertson, fundașul de la Liverpool. Însă scoțienii au făcut o impresie proastă, deoarece au fost învinși de cehi, scor 0-2. Ambele goluri au fost marcate de tânărul atacant, Patrik Schick. Probabil până acum am văzut golul turneului, marcând de la mijlocul terenului.

Grupa E

Polonia vs Slovacia

Polonezii au pierdut meciul de deschidere, jucat tot la Sankt-Petersburg, scor 1-2. Aceștia au avut ghinion, au marcat în propria poartă în minutul 18 prin Wojciech Szczesny după un șut deviat în capul acestuia. Fix după pauză au egalat prin Karol Linetty, dar în minutul 62, Ovidiu Hațegan l-a eliminat pentru cumul de cartonașe pe mijlocașul Grzegorz Krychowiak, ci după puțin timp Milan Škriniar a adus victoria pentru slovaci.

Spania vs Suedia

„La Furia Roja” a bifat prima repriză albă de la acest turneu european. Spania, cu un lot relativ nou de cum eram obișnuiți, a făcut un record de pase, dar fără prea mare succes pe tabelă, fiind un asediu fără goluri. Suedezii s-au apărat pe tot parcursul meciului, având câteva ocazii sporadice. Meciul s-a jucat în Sevilla, pe stadionul La Cartuja.

Grupa F

Ungaria vs Portugalia

Acest meci a avut o premieră, fiind primul jucat cu casa închisă. Stadionul Puskas Arena din Budapesta a fost arhiplin, iar ungurii au debutat în așa zisa „grupa morții”. Formația maghiară s-a apărat eroic până în minutul 84, când Raphaël Guerreiro a deschis scorul, după un șut deviat. Echilibrul s-a dus de tot după acest gol, deoarece fundașul maghiar, Willi Orbán, a făcut fault în careu, fapt care a dus la penalty și golul marcat de starul portughez Cristiano Ronaldo. În prelungirile partidei, Cristiano a marcat al treilea gol al Portugaliei, după ce a driblat până și portarul Ungariei.

Franța vs Germania

Un meci demn de o finală de turneu final, însă jucat în grupe, a închis prima etapă a campionatului european, unde „Die Mannschaft” a primit vizita francezilor. „Les Bleus” s-a văzut în avantaj după autogolul lui Mats Hummels din minutul 20. Acesta a fost singurul gol al partidei, meci care s-a jucat pe arena celor de la Bayern München. Stilul ofensiv al nemților nu a lipsit, însă nu a dat roade, iar francezii au avut două goluri anulate de VAR pe motiv de offside. Nemții au jucat fără un atacant pur sânge, iar acest lucru s-a observat. Selecționerul Joachim Löw va conduce Germania la ultimul său turneu final, după ce a antrenat-o din 2006, iar în locul său o să vină Hansi Flick.

Sursă fotografie: Dan Istitene/GettyImages