Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române va primi titlu de Doctor Honoris Causa al UBB

Din oraş Eveniment

Acordarea titlului de Doctor Honoris Causa preafericitului părinte Daniel, va avea loc miercuri, 7 decembrie ora 12.00, în Aula Magna a ,,Universității Babeș-Bolyai”.

Începutul ceremoniei de decernare va fi marcat cu un moment muzical al Corurilor reunite ale facultăţilor de teologie, urmate mai apoi de un scurt cuvânt introductiv al rectorului Andrei Marga. La ora 13.00 va fi înmânată diploma Preafericitului Părinte Daniel, iar acesta va susține un cuvânt inaugural.

Părintele Daniel a fost ales în 2007 Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române de către Colegiul Electoral Bisericesc și numit totodată Membru de onoare al Academiei Române.

Diana Mărginean