Olanda şi Japonia în optimi

Camerun – Olanda 1-2 (0-1)

Olanda a câştigat meciul împotriva Camerunului, cu scorul de 2-1, în ultima etapă a grupei E a Cupei Mondiale. Ocaziile importante au aparţinut olandeziilor care şi înscriu primul gol al partidei, prin Van Persey, în minutul 36, după o combinaţie cu Van der Vaart. La întoarcerea de la cabine, africanii încearcă mai mult, dar cele mai mari ocazii sunt tot ale “portocalei mecanice”. În minutul 65, Eto’o înscrie dintr-un penalty şi restabileşte egalitatea. Pe finalul partidei, însă, Huntelaar recuperează mingea pe care Robben a trimis-o în bară şi înscrie pentru 2-1. Olanda va întâlni în optimile de finală reprezentativa Slovaciei.

Danemarca – Japonia 1-3 (0-2)

Japonia a învins echipa naţională a Danemarcei, cu scorul de 3-1, partidă ce s-a disputat în ultima etapă a Grupei E de la Campionatul Sud-african. Primul sfert de oră nu aduce nicio ocazie importantă, asta până la lovitura liberă a lui Honda din minutul 17, care înscrie pentru 1-0. Endo îl imită pe Honda şi înscrie dintr-o lovitură liberă, în minutul 30. Danezii au parte de un penalty, pe care iniţial Tomasson îl ratează, dar acelaşi  Tomasson recuperează mingea şi o strecoară în poartă. Jucătorilor lui Olsen le mai trebuiau două goluri ca să-şi asigure un loc în optimi, dar cei care înscriu sunt tot asiaticii, prin Okazaki în minutul 87. Japonia va întâlni în optimile de finală Paraguay-ul.