Oficiului de Fund Raising al Universităţii Babeş-Bolyai a fost inaugurat

UBB UBB Radio

Universitatea Babeş-Bolyai a dat startul astăzi Oficiului de Fund Raising.

Oficiul de Fund Raising colaborează cu decanatele pentru stabilirea modalităţilor potrivite de strângere de fonduri, a pachetelor de beneficii şi organizarea de evenimente.

În cadrul conferinţei de inaugurare s-a subliniat imporţanta unui astfel de oficiu şi beneficiile sale, care deja are performanţe excelente, mai multe programe europene fiind accesate înăuntrul acestui oficiu. “Având în vedere situaţia financiară care va fi în România în anii ce vin, o situaţie în care vor fi multe nevoi, dar va fi şi nevoia de a plăti şi datoria externă, este clar că o universitate procedează înţelept dacă îşi creează din timp, pe cont propriu o pace între resurse”, a declarat rectorul Universităţii, Andrei Marga.

Acest concept de Fund Raising este un instrument care se utilizează în mediul academic din Statele Unite ale Americii şi de asemenea, în ultimul deceniu este folosit şi în Europa Occidentală. În România este utilizat destul de des, însă mai puţin în mediul academic.

Nati Alexandra

Foto: Anca Baciu