„Nonformalul prinde Universitarul” – a doua activitate din cadrul campaniei, la FȘPAC.

Educaţie UBB

Campania face parte din proiectul pilot „Captain Nonformal” pe care asociația Go Free, membră a Rețelei de Educație Nonformală, și-a propus să îl dezvolte în ediții ulterioare, pentru a ajunge în toate facultățile Universității Babeș-Bolyai.

captain-nonformal

Acțiunea de astăzi a avut loc la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, unde studenții și masteranzii au fost întrebați dacă sunt de acord și cum ar descrie în câteva cuvinte ideea de educație nonformală ca și mod de învățare în viitor.

Părerile generale ale participanților au fost că învață mai bine când:

• spațiul în care se află îi inspiră și se simt în siguranță
  • profesorii aplică exerciții interactive la seminarii
  • experimentând
  • când sunt în timpul unor vizite, excursii sau expediții

Campania „Nonformalul prinde Universitarul” se va derula pe durata lunii noiembrie la inițiativa asociației Go Free și este susținută de Universitatea Babeș-Bolyai, Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, Centrul de imagine UBB, asociația Dreams for Life, Centrul de Voluntariat Cluj-Napoca, PATRIR, Fundația Noi Orizonturi și OSUBB.

– Adriana Boicean