NapoMUN 2009: tinerii simulează activitatea ONU la Cluj

Educaţie Eveniment

Tinerii interesaţi de domeniul relaţiilor internaţionale şi diplomaţie vor simula activitatea Organizaţiei Naţiunilor Unite într-o nouă conferinţă de tip MUN (Model United Nations) organizată la Cluj.

napomun_300x300_englezaSimularea academică NapoMUN 2009 se va desfăşura în perioada 20 – 25 septembrie şi va reuni 80 de tineri din 20 de ţări, de pe 4 continente. Conferinţa este coordonată de studenţi din cadrul Catedrei de Ştiinţe Politice a Universităţii “Babeş-Bolyai”, în parteneriat cu asociaţia Anima Polis. În cadrul acesteia, participanţii îşi vor asuma rolul reprezentanţilor statelor membre ONU şi vor dezbate subiecte precum refugiaţii în conflictele armate, drepturile copilului, militarizarea civililor sau piaţa muncii în Europa.

Simulările de tip MUN (Model United Nations) oferă participanţilor cadrul pentru realizarea unui schimb de experienţă la nivel internaţional cu privire la probleme ale politicii globale. Obiectivul principal al proiectului este dezvoltarea educaţiei civice şi a abilităţilor diplomatice multilaterale, de comunicare interculturală, management al conflictelor şi dezbatere publică.   Primele adunări de tip MUN au avut loc la începutul secolului trecut, când studenţii americani au dorit să ia parte la simulări ale activităţii Ligii Naţiunilor. Primul MUN oficial este considerat însă Berkeley Model United Nations (BMUN), organizat în anul 1952.

Deschiderea oficială a conferinţei NapoMUN 2009 va avea loc duminică, 20 septembrie, de la ora 18, la sediul Facultăţii de Ştiinţe Politice, Administrative şi ale Comunicării. Programul complet al simulării poate fi obţinut accesând  http://www.napomun.org/.

UBB Radio te invită să urmăreşti live cursul evenimentelor de la NapoMUN 2009 online în fiecare zi de la ora 18

Alina Radulov