Miting naționalist în Piața Unirii

Din oraş Eveniment

În semn de solidaritate față de eleva de la liceul „Korosi Csoma Sandor” din Covasna, în jur de 50 de clujeni s-au adunat astăzi în Piața Unirii, scandând sloganuri naționaliste.

Participanții la miting au venit cu insigne și steaguri tricolore, au cântat imnul național și au scandat sloganuri naționaliste. Unii participanți au călcat în picioare o coroană cu steagul maghiar gestul dovedindu-se nepotrivit, coroana ajungând înapoi pe soclul statuii lui Matei Corvin.

Motivul pentru care s-au adunat clujenii în Piața Unirii este solidaritatea față de Sabina Elena, elevă la liceul „Korosi Csoma Sandor” din Covasna, aceasta fiind amenințată cu moartea pe o rețea de socializare pentru că a purtat de ziua maghiarilor de pretutindeni o bentiță ce avea culorile steagului românesc.

[flagallery gid=65 name=Gallery]

Ștefan Văleanu