Mirajul culorilor în arta și tradiția românească la Turnul Croitorilor

Din oraş Eveniment

Icoane pe sticlă, împletituri, lucrări de artă decorativă în diferite tehnici, pictură, colaj mozaic dar și desene pot fi admirate în intervalul 12-16 martie la Turnul Croitorilor.

Primăria municipiului Cluj-Napoca, prin Centrul de Informare Turistică, în parteneriat cu Şcoala Specială–Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Integrată/Incluzivă, instituţie de învăţământ special organizează în perioada 12-16 martie 2012 expoziţia “Mirajul culorilor în arta şi tradiţia românească”.

Scopul acestui proiect este marcarea Sărbatorii de Buna Vestire şi a celei  de Paşte, prin promovarea talentului creator al copiilor cu dizabilităţi în comunitate, integrarea lor în viaţa culturală a oraşului şi totodată perpetuarea tradiţiilor româneşti.

Obiectivul principal al expoziției este valorificarea în procesul instructiv-educativ a potenţialului creativ al elevilor cu deficienţe şi creşterea motivaţiei pentru învăţare, prin activităţi interdisciplinare transferând cunoştinţele însuşite într-un context nou, respectiv redarea acestora grafic sau pictural.

Expoziția poate fi vizitată la Turnul Croitorilor -Centru de Cultura Urbană până în data de 16 martie 2012, de luni pană duminică, între orele 10.00 – 18.00, accesul fiind gratuit

Oana Alexa