Mărțișoare de la rugbyștii clujeni

Social

Rugbiștii clujeni vor dărui mărțișoare doamnelor și domnișoarelor care vor trece mâine prin Piața Unirii și Bulevardul Eroilor începând cu ora 10:00. Mărțișoarele oferite vor avea forma balonului oval în culorile clubului. Este un prim eveniment de acest gen din partea sportivilor.

Secția de Rugby a Universității Cluj a luat naștere în anul 1949, când o mână de studenți entuziaști au format prima echipa de rugby a Clujului. Pe măsura trecerii timpului, a devenit o adevarată pasiune, iar acest sport bărbătesc și-a câștigat noi adepti și susținători, dintre care profesorul Nicolae Ghircoiașu, primul președinte al acestei secții. A urmat o perioadă glorioasă în care echipa  a câștigat numeroase premii, printre care două Cupe ale României în sezoanele 2001-2002 și 2002-2003.

Anca Scutelnicu