Marseille în avantaj, Arsenal și Atletico Madrid termină nedecis în turul semifinalelor Europa League

Sport

Manșa tur a semifinalelor UEFA Europa League le-a adus față în față, joi seara, pe Arsenal și Atletico Madrid, respectiv pe Olympique Marseille și FC Salzburg. Dacă Arsenal și Atletico au terminat la egalitate, Marseille poate spera la o nouă finală europeană, după 2-0 acasă cu Salzburg.

Cel mai tare meci din semifinale s-a terminat nedecis, 1-1 (0-0), Atletico Madrid egalând spre finalul meciului, prin Griezmann (82), după ce Lacazette a deschis scorul pentru ”tunari” (61). Arsenal a fost în superioritate numerică din minutul zece, după eliminarea lui Vrsaljko.

Arsenal (4-3-3): Ospina – Bellerín, Mustafi, Koscielny, Monreal – Xhaka, Ramsey, Wilshere – Özil, Welbeck, Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger

Atletico Madrid (4-4-2): Oblak – Vrsaljko, Godín, Gimenez, Lucas – Correa, Sául Ñíguez, Partey, Koke – Gameiro, Griezmann. Antrenor: Diego Simeone

Francezii au bătut fără mari probleme o altă echipă sponsorizată de RedBull, după ce-au eliminat-o pe Leipzig în sferturi. Golurile lui Thauvin (15) și N’Jie (63) îi oferă lui OM un avantaj de două goluri pentru returul din Austria.

Marseille (4-2-3-1): Pelé – Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi – Lopez, Sanson – Thauvin, Payet, Ocampos – Mitroglou. Antrenor: Rudi Garcia

Salzburg (4-4-2): Walke – Lainer, Ramalho, Ćaleta-Car, Ulmer – Haidara, Samassékou, Wolf, Berisha – Hwang, Dabbur. Antrenor: Marco Rose

Partidele retur contând pentru semifinalele UEFA Europa League se vor disputa joi, 3 mai, începând cu ora 22:05. Finala competiției va avea loc la Lyon, pe data de 16 mai.