Indiferent de vârstă, studenții vor avea gratuitate la călătoriile cu trenul

Studenti

Președintele Klaus Iohannis a semnat decretul pentru promulgarea Legii privind adoptarea unor măsuri în domeniul finanțării învățământului.

Această lege prevede ca studenții, indiferent de vârstă, să poată beneficia de gratuitate pe transportul feroviar intern. Până în prezent, doar studenții până la 26 de ani beneficiau de această gratuitate. Gratuitatea este valabilă doar pentru transportul la clasa a II-a a trenurilor şi doar pentru călătoriile în ţară.

“Studenții înmatriculați la forma de învățământ cu frecvență (licență, master, doctorat), în instituțiile de învățământ superior acreditate, indiferent de vârstă, beneficiază de gratuitate la transportul feroviar intern. Instituțiile de învățământ superior acreditate poartă responsabilitatea legală asupra distribuirii legitimațiilor de student pentru gratuitate la transport, precum si asupra eliberării adeverințelor care să ateste calitatea de student”, stipulează legea promulgată.

La verificarea legalității călătoriei în tren, studenții trebuie să prezinte următoarele documente:

• legitimația de călătorie vizată pentru anul universitar în curs sau adeverință de student;
  • un act de identitate, respectiv carte de identitate sau pașaport.

– Andreea Dragomir / Sursa fotografiei: CFR Calatori