Mai puține locuri în invățământul preuniversitar şi universitar în anul școlar 2012-2013

Educaţie Eveniment

Guvernul va pune la dispoziție 1,6 milioane locuri în învăţământul preuniversitar şi superior de stat, pentru anul şcolar şi universitar 2012-2013.

Decizia de a aproba un număr de 1,6 milioane de locuri a venit ca urmare a ședinței de astăzi a Executivului. Anul trecut Guvernul a aprobat 1,7 milioane locuri în învăţământ.

“A venit foarte târziu această cifră de şcolarizare, Guvernul actual a preluat toate lucrurile astea din mers, ele nu au fost prezentate la timp”, a declarat purtătorul de cuvânt al Guvernului, Andrei Zaharescu, citat de Mediafax.

Oana Alexa