Ludwig Hilmer, Rectorul Universității de Științe Aplicate din Mittweida, Germania, DHC UBB

UBB

IMG_4055

Marți, 21 octombrie 2014, a avut loc ceremonia de decernare a titlului Doctor Honoris Causa, Profesorului Ludwig Hilmer, Rectorul Universității de Științe Aplicate din Mittweida, Germania. Titlul a fost acordat la propunerea Facultății de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării și reprezintă o recunoaștere a contribuției remarcabile a profesorului în domeniul comunicării și mass-mediei. În cadrul ceremoniei, Laudatio a fost prezentată de Prof. univ. dr. Delia Balaban.

Licențiat în științe politice, profesorul german s-a orientat după absolvirea studiilor doctorale către cercetarea media, conform comunicatului de presă oficial. Profesorul Hilmer și-a dedicat activitatea cercetării aplicate în domeniul media și a participat la formarea a generații întregi de studenți care dezvoltă proiecte îndrăznețe în domeniul comunicării și reușesc să contribuie la dezvoltarea regiunii unde studiază. Prof. Hilmer se implică, de asemenea, în dezvoltarea cercetărilor unor tineri doctoranzi români, se mai arată în comunicatul citat.

Sursa: FSPAC