Ludovic Orban va cere prelungirea stării de alertă cu 30 de zile

Administraţie UBB Radio

În urma declarației de presă de astăzi, susținută la Universitatea București, premierul Ludovic Orban a afirmat că va cere prelungirea stării de alertă cu 30 de zile și speră ca Parlamentul să înțeleagă necesitatea acestui demers.

„Vom cere prelungirea stării de alertă pentru 30 de zile. Am încredere că va exista o majoritate în Parlament care să înțeleagă nevoia prelungirii stării de alertă și care să înțeleagă faptul că nu pot să pună în pericol viața și sănătatea românilor numai ca să obțină câștiguri ieftine, de natură politico-electorală.” a declarat premierul în Piața Universității.

Ludovic Orban a mai adăugat că nu a discutat cu liderii din PSD despre acest subiect, dar se așteaptă ca Parlamentul să voteze această inițiativă.

Premierul a luat parte la ceremonia de comemorare a victimelor Mineriadei din 13-15 iunie 1990 și a răspuns la mai multe întrebări adresate de către reporteri, în cadrul discursului susținut de acesta.

Sursa: Guvernul României

Andreea Spînu